Pomocné linky pro kaligrafii: PDF ke stažení

“Jak to děláte, že všechno píšete tak krásně rovně?” Často se mě na to ptáte a odpověď je jednoduchá: používám linkovaný papír. Linky používám při cvičení i na psaní zakázek. Používám je dokonce tehdy, když píšu vaše jména na krabice s objednávkami. Jak na to?

Pokud máte možnost tisknout na papír, na který budete psát, pak se vám budou hodit světlé mřížky v přiloženém PDF. Pokud chcete cvičit na průhledném papíře (můžete použít například skicák Canson XL Marker ), pak si vytiskněte mřížky s černými linkami a použijte je jako klasický lenoch. Podobně můžete postupovat se silnějším papírem, pokud ho společně s lenochem zespoda prosvítíte prosvětlovací deskou. Pokud píšete na barevný nebo silnější karton, který odolává prosvícení, nezbývá než si mřížku nalinkovat tužkou, například pomocí linkovací šablony. V tomto případě doporučuji měkkou tužku, kterou poté snadno vygumujete.

Názory na používání linek/mřížek v kaligrafii se různí, pokud však usilujete o precizní písmo, doporučuji vám mřížky vyzkoušet.

Stáhnout linky

Soubor obsahuje mřížky s výškou řádku 5 a 7 mm pro formát A4. Najdete v něm mřížky orientované nastojato i naležato. Mřížky obsahují jak řádky, tak pomocné čáry určující sklon písma, v tomto případě jde o sklon 55 ° (měřeno vzhledem k horizontále).

Tady můžete vidět zrychlenou ukázku linkování pomocí linkovacího pravítka:

Používáte mřížky na psaní? Máte případně jiný způsob, jak udržet písmo rovné?

 

Zpět na blog

Napište komentář

Upozorňujeme, že komentáře musí být před zveřejněním schváleny.